Provence

Vaucluse

Department Vaucluse je srdcem Provence. Hranice na západě tvoří údolí řeky Rhôny, která poskytuje vláhu pro místní zeleninu, ovoce a vinice. Na jihu se nachází horský hřeben Luberon. Skalnatý kraj hradů a vysoko položených malebných vesnic přitahuje návštěvníky svou historií a kulturou.

Horský hřeben Luberon

Skalnatý horský hřeben se táhne zhruba 50 km mezi Cavaillonem a Manosque. Luberon byl v minulosti velmi oblíben mezi pařížskou společenskou smetánkou.
Severní část Luberonu je vlhčí a více se podobá krajině Alp. V zimních měsících tu bývá velice chladno, o čemž svědčí i těsně semknuté vesnice plné kamenných domů skryté na úpatích kopců.
Jižní svahy naopak deklarují svou příslušnost k středomořské oblasti. Jsou z větší části zalesněné a prochází jimi pouze jedna silnice vedoucí přes průsmyk Combe de Lourmarin.

Údolí Rhôny

Úrodné údolí táhnoucí se od Bollene na severu k Avignonu na jihu, přes Orange, Cavaillon a Carpentras. Oblast je známá tradicí vinařství.

Vinařské oblasti:
Côtes du Rhône: mezi Avignonem a Bollene
Côtes de Ventoux: v oblasti Carpentras
Côtes de Luberon: mezi Cavaillonem a Apt

Haut Vaucluse - Horní Vaucluse (Provence des Papes)

Historicky bohatá oblast obklopena dubovými a piniovými háji. Kraj lanýžů, levandule, medu a dobrého vína.

Fontaine de Vaucluse

Fontaine de Vaucluse je pramenem říčky Sorgue tekoucí podél rue des Teinturiers v Avignonu. Leží 29 km jihozápadně od Avignonu a je jedním z nejmocnějších přírodních pramenů na světě. V horní části hlubokého údolí nad vesnicí objevíte pod vysokou a strmou skalní stěnou jezírko, vyplňující puklinu, která je hlubší než 230 metrů.
Fontaine de Vaucluse bylo v minulosti klidné, odlehlé místo, kde ve 14. století básník Petrarca roztouženě snil o své Lauře.

Dentelles de Montmirail - Vápencová bradla Dentelles

Dentelles de Montmirail je řada rozeklaných vápencových vrcholů obklopujících suchou a takřka vylidněnou oblast ležící jižně od Vaison-la-Romaine. Jejich jméno dentelles připomíná francouzské slovo označující krajku – vápencové vrcholy se údajně podobají pokřiveným jehlicím, na kterých se vyrábí krajka.
Tato oblast je známá především díky vínu. Na západních a jižních svazích Dentelles leží vinařské vesnice Gigondas, Beaumes-de-Venise, Sablet, Séguret, Vacqueyras. Kromě toho, že místní vína jsou vskutku jedinečná, řada vesnic si zachovala svůj nenapodobitelný půvab – např. Séguret.

Města: Avignon - Orange - Carpentras

© 2006 Péťák
Orientační mapka:
Vaucluse mapka