Provence

St Tropez

Název městečka pochází od křesťanského mučedníka, římského důstojníka Torpese, jehož dal popravit císař Nero.

St Raphaël Počátky města St Tropez nejsou nijak pozoruhodné. Kolem přístavu založeného marseillskými Řeky vyrostla malá rybářská vesnička, kterou zničili Saracéni v roce 739 a kolem které na konci středověku konečně vyrostly hradby. Jejím jediným trumfem oproti zástupům dalších rybářských vesnic v této části Středomoří byla její nedostupnost. Kvůli skutečnosti, že se tehdejší osada tísnila na jižním břehu Golfe de St-Tropez mimo hlavní přibřežní trasy na širokém poloostrově, který se nemohl pochlubit opravdovými cestami, se do St Tropez dalo bez problémů dostat jen lodí. To platilo až do 80. let 19. století.

O vzestup městečka se přičinil postimpresionistický malíř Paul Signac, který se zde usadil v roce 1892 a přilákal další umělce. Roku 1956 sem přijel Roger Vadim natočit film A bůh stvořil ženu s Brigitte Bardot. Tím byl odstartován mezinárodní kult st-tropezského slunce, sexu a celebrit....

Chateau Suffren z 10. století
Citadela ze 16. století

© 2006 Péťák
Zajímavé tipy:

Musée de l'Annonciade - Muzeum anunciátek
Annonciade se pyšní díly Signaca, Matisse a většiny zde působících umělců.

Muzeum plavby
Muzeum umístěné v obytné věži citadely na vyvýšenině ve východní části města. Z věže je pěkný výhled na moře, záliv a masiv des Maures.