Provence

Briançon

Briançon Briançon, jedno z nejvýše položených měst v Evropě ( 1 321 m) a hlavní město Écrins, leží pouhých 10 km od italských hranic. Díky své poloze na skalnatém výběžku nad údolími řek Durance a Guisane v minulosti město střežilo přístup ke Col de Montgenevre, jednomu z nejstarších a nejdůležitějších průsmyků vedoucích do Itálie.
Původně zde byla keltská osada, kterou po jejím dobytí Římané opevnili a umístili zde posádku hlídající Mons Matrona – silnici vedoucí z Milána do Vídně. Ve středověku byl Briançon hlavním městem République des Escartons, federace horských osad a vesnic, které se sdružily, aby mohly lépe bránit svou nezávislost a svá privilegia.

Staré město pocházející převážně z 18. století je obklopeno mohutnými zdmi, jejichž autorem je slavný vojenský architekt Vauban.
Součástí opevnění je brána Porte Pignerol od které se můžete vydat po prudce se svažující úzké hlavní ulici lemované starobylými domy. Je známá jako grande gargouille– jméno získala podle potoka tekoucího jejím středem. Po pravé straně se nachází mohutná a prostá stavba kolejního kostela, který vznikl také pod dohledem zmiňovaného Vaubana a působí jako jakási malá pevnost. Z opevnění nad kostelem je nádherný výhled do okolí (zj. na masív Pelvoux)

© 2006 Péťák
Zajímavé tipy:

Lyžování v Brianconu
Lyžařský areál u Brianconu se nazývá Serre Chevalier a rozprostírá se v délce zhruba 20 km. Sjezdovky tu leží na severních svazích podél říčky Guisane. Tyčí se tak nad malebnými vesnicemi s kostelíky a typickými alpskými staveními.