Provence

Aix en Provence

Aix en Provence Město založil při termálních pramenech římský konzul Sextius roku 122 př.n.l. Z tehdejšího názvu Aquae Sextiae (Les eaux de Sextius) vzniklo postupně Aix. Aix en Provence má bohatý dějinný vývoj. Ve 2. století př.n.l proběhla nedaleko velká bitva římského vojevůdce Maria s Germány. V roce 1409 zde byla založena jedna z nejstarších univerzit ve Francii. Aix bylo od 12. století až do revoluce hlavním městem Provence. V době, kdy byla tato část Francie samostatným královstvím, zde měl svůj přepychový dvůr ze záhadných důvodů nejmilovanější a nejobdivovanější „dobrý“ král René z Anjou (1409-1480)

Památky

Aix en Provence Le Cours Mirabeau – nejživější třída s kavárnami, lemovaná elegantními panskými domy ze 17. a 18. století (čp.4 Hôtel de Villars z r. 1710; čp.10 Hôtel Isoard de Vauvenargues z r. 1710; čp.19 Hôtel d’Arbaud-Jouques z r. 1730; čp. 20 Hôtel Forbin z r. 1656; další staré paláce se nacházejí v ulici Espariot).

Náměstí place Général-de-Gaulle známé rovněž jako La Rotonde, ozdobené řadou fontán se nachází na západním konci Le Cours Mirabeau:
- La fontaine des Neuf Canons (1691)
- La fontaine d'Eau Chaude – "Moussue" (mechová)
- La fontaine du Roi René (1819)

Další fontány:
La fontaine Espéluque (15. století)
La fontaine des quatre dauphins (1667)
La fontaine de l'Hôtel de Ville (1756)
La fontaine d'Albertas
Les fontaines du Cours Mirabeau:
La Rotonde (1860) – monumentální fontána s 3 sochami: spravedlnost (hledící směrem k Aix-en-Provence), rolnictví (hledící směrem k Marseille) a umění (hledící směrem k Avignonu)

Aix en Provence Čtvrť Quartler mazanin - Podoba této čtvrti byla v 17. století navržena arcibiskupem Mazarinem a postupně se stala domovem místní šlechty.
- Náměstí place des Quatre Dauphins s fontánou
- L‘Eglise Saint. Jean de Malte – kostel z 12. století

Staré město
Cathédrale St-Sauveur – komplex staveb pocházející převážně z 15. a 16. století.
Les Thermes Sextius - lázně z 18. století využívají termálních vod k léčbě cévních chorob.
L’Atelier Cézanne – Paul Cézanne nějakou dobu používal celou řadu ateliérů jak v samotném Aix, tak v jeho okolí, ale nakonec si nechal v roce 1902 postavit dům, který dnes najdete na 9 av Paul-Cézanne ležící v severní části Aix. Ateliér vyhlíží naprosto stejně jako v době umělcovy smrti, v roce 1906. Najdete zde jeho kabát, klobouk, sklenici na víno, malířský stojan...

© 2006 Péťák
Zajímavé tipy:

Aix en Musique
Hudební festival (pol. června až 1. týden v červenci).

Festival International d'Art Lyrique
Opera a klasická hudba (poslední dva týdny v červenci).

Musée des Tapisseries
Zde si můžete prohlédnout vynikající expozici, jejíž část je věnována současnému umění - tapisére vyrobené z provazů, rafie a peří.

Musée Granet
V jeho expozici je mnoho obrazů a také archeologické nálezy z Oppidum d'Entremont, keltsko-ligurské osady ležící 3 km severn2 od Aix.