Provence

Riez

Co do velikosti se Riez podobá spíše vesnici než městu, ale po chvíli pobytu v jeho ulicích pochopíte, že v minulosti zažil slavnější dny. Některé z domů na Grande-Rue a rue du Marché – dvou ulicích nad hlavní alées Louis-Gardiol – mají bohatě zdobenou renesanční fasádu a radnice Hotel de Ville na náměstí place Quinquonces je bývalým biskupským palácem.

Riez Za řekou stojí katedrála z 6. století, která již 400 let neslouží svému původnímu účelu. Hned vedle se nachází baptisterium, které prošlo v 19. století rozsáhlou rekonstrukcí, ale jinak pochází stejně jako katedrála z 6. století. Po návratu na blizší stranu řeky se podél proudu dojde ke zbytkům daleko staršího římského chrámu, ze kterého se zachovaly čtyři nádherné sloupy.

Po poměrně náročné chůzi – od Grande Rue kolem hřbitova na vrchol kopce se dostanete na cedry porostlou plošinu, kde v předřímském období žil kmen Riezianů. Dnes zde najdete jedinou stavbu, kterou je Chapelle Ste-Maxime z 18. století, jejíž interiér je zdoben vzory v zářivých veselých barvách.

© 2006 Péťák
Zajímavé tipy:

Hlavní obživa obyvatel Riez souvisí s rozlehlými levandulovými poli pokrývajícími velkou část této oblasti Provence. Za řekou, u silnice vedoucí jižní směrem se nachází výrobna, kde vzniká levandulová esence využívaná v kosmetickém průmyslu.

Na druhém konci města (asi 1 km po silnici do Digne) narazíte na Maison de l'Abeille (Včelí dům) - výzkumné středisko s návštěvnickým centrem. Můžete si tu koupit různé druhy medu (včetně místní speciality - levandulového medu) a medovinu.