Provence

Alpes de Haute Provence

Alpes de Haute Provence je department plný kontrastů – najdete tu jak levandulová pole, tak lyžařská střediska Alp. Na severu departmentu se tyčí vysoké hory, které vytvářejí údolí Ubaye nedaleko Barcelonneette. Západ Haut Verdon tvoří Val d'Allos přezdívané francouzské Colorado. Jižně od kaňonu Gorges de Verdon se nacházejí jezera a rozlehlé pláně Valensole.

Haute Provence – Horní Provence

Tak se nazývá hornatá severovýchodní část oblasti (700 – 2 000 m.n.m.) Má členitý reliéf zvrásněný horskými hřbety a hlubokými kaňonovitými údolími. Provensálské Alpy mají rozlohu 9 300 km2 a vápencové masivy se vyznačují nejen rozeklaností štítů, ale i temnou romantikou kaňonů.

Pohoří Lure tvoří klimatickou bariéru na severu, pohoří Luberon na jihu představuje hranici s Dolní Provence. Oblast Forcalquier se nachází mezi těmito dvěmi strážci. Za římských časů protínala tuto úrodnou oblast Domiciánova cesta. Ve středověku byla oblast Forcalquier nezávislým krajem (hrabstvím). Z dávných časů se zde zachovaly mnohé památky, které stojí za návštěvu.

Řeka Durance bývala prudkým tokem, který způsoboval ničivé záplavy. Dnes je tok kontrolován několika přehradami, které vytvořily nádherná jezera. Durance spolu s Bléone, jejím hlavním přítokem, protékají úrodnou oblastí okolo starověkých sídel jako je Sisteron, Manosque a Digne-les-Bains.

Alpská údolí

Rozlehlá oblast ležící mezi jezerem Serre-Ponçon na severu a městem Digne-les-Bains na jihu tvoří most mezi aridním alpským podhůřím a sněhem pokrytými vrcholy údolí Ubaye. Údolí řeky Blanche je široké a zelené s mnoha ledovcovými morénami. Hlavním střediskem je Seyne-les-Alpes, posazené na skalnatém výběžku. Údolí řeky Bès je užší a najdete zde 2 soutěsky ve Verdaches a Barles.

Prudká řeka Ubaye protéká asi 70 km od údolí Maurin-Maljasset k soutoku s Durance u jezera Serre-Ponçon. Údolí Ubaye je obklopeno vysokými horami – na severu je to masív Parpaillon, na jihovýchodě masív Chambeyon a na jihu masív Séolannes. Tento region byl po několik staletí pohraniční oblastí, proto se zde zachovala mnohá opevnění a pevnosti: Saint-Vincent-les-Forts, Tournoux, Saint-Ours.

Region Horní Verdon (Haut Verdon) a údolí Allos leží na okraji národního parku Mercantour. Ten byl zřízen v roce 1979. Na 80 km podél italských hranic se rozprostírá území o rozloze 685 km2. Nejvyšší hora pohoří Cime du Gélas (3 143 m) leží uvnitř parku, jenž je přes svou odlehlost velice dobře přístupný. Zdejší krásná příroda se může chlubit největším vysoko položeným jezerem v Evropě - jezero Allos nebo vodopády La Lance blízko Colmars-les-Alpes.

Oblast řeky Verdon

Řeka Verdon protéká krajinou od podhůří Alp (Saint- André-les-Alpes) k údolí Provence u Gréoux-les-Bains. Přehrady Castillon a Chaudanne - severně od Castellane tvoří přehrady na řece Verdon dvě protáhlá jezera.

Kaňon Verdonu (Gorges du Verdon)
Velký kaňon Verdonu, obdivuhodné dílo přírody, leží v podhůří Přímořských Alp. Kaňon ve tvaru velmi úzkého tvaru V vyhloubila v místních vápencových vrstavách řeka Verdon. Kaňon Verdonu se táhne v délce 21 km zhruba mezi obcí Rougon a ústím řeky do přehradního jezera Sainte-Croix, vybudovaného v 70. letech. Kaňon dosahuje hloubky 250 až 600 m (pod Barre des Escalés), šířky při dně 10 – 100 m, při horních okrajích 200 – 1 500 m. Množství vody se zde mění podle ročního období.
ústí: most Pont de Galetas
vstup: Balcons de la Mescla

Corniche sublime (vznešená horská silnice) – silnice D71 – vyhlídková cesta
Route sed Crétes (hřebenová cesta) – silnice D952 – vyhlídková cesta

Města: Digne les Bains - Sisteron - Riez - Castellane - Barcelonnette

© 2006 Péťák
Orientační mapka:
Alpes de Haute Provence mapka